Dişler doğal renklerini zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybederler. Dişlerde iki çeşit renklenme oluşur:

Dış renklenmeler: Çoğunlukla diş taşı temizliği sırasında temizlenebilen sigara, çay ,kahve gibi renklenmelerdir. İç renklenmeler: Dişin içine nüfus etmiş yapısal renklenmelerdir. İlaç kullanımına ve fazla flora bağlı olarak oluşabilirler. Diş beyazlatma ile amaç, dişin minesinde oluşan lekeleri,beyazlatma jelleri ile gidermektir.

İki çeşit beyazlatma yöntemi vardır:

Home bleaching(evde beyazlatma): Hastadan ölçü alınarak şeffaf bir ağızlık hazırlanır. İçine carbamid peroksit konularak  bu ağızlık günde 4-8 saat takılarak kullanılır. Ortalama 5 günde beyazlatma sağlanır. Home bleaching diğer yönteme göre daha ucuzdur.

Office Bleaching: Etkili bir profesyonel beyazlatma yöntemidir. Beyazlatma jelini aktive eden bir ışık kaynağı vardır. 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde 6-8 ton renk açılabilir. Kısa sürede yapılabilmesi ve doktor tarafından direkt uygulanmasıyla, çevre dokuların ve elde edilen rengin korunması  avantajlarıdır.

Diş yüzeyinde zamanla çeşitli etmenlere bağlı oluşan organik ve inorganik bileşenlerin çeşitli kimyasallar kullanılarak diş yüzeyinden uzaklaştırılması işlemine diş beyazlatması denir. Bu uygulama  genellikle hasta diş şeklinden ve  dişlerin yapısından memnunken, dişlerin renginden memnun olmadığında  yapılır.

Beyazlatmanın ardından elde edilen renk zamanla yok olmaya başlar. Bu süre zarfında hasta çay, şarap ve kahve gibi renkli sıvılardan uzak durmalıdır. Tedavinin kalıcılık süresini hastanın bu alışkanlıklardan uzak durması belirler ve genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında bu süre değişmektedir. Eğer hastaya 4 ile 6 ay arasında birkaç destek seansı daha yapılırsa etkinin süresi oldukça uzamakta ve sonuç daha olumlu hale gelebilmektedir.

Dişin başlıca renklenme sebepleri nelerdir?

  • Yaşam süreci boyunca oluşan fizyolojik renklenmeler
  • Amalgam dolgunun ardından dişte oluşan renklenme
  • Bebeklik sürecinden itibaren çok fazla antibiyotik kullanılması
  • Kanal tedavisinin ardından oluşan renklenmeler
  • Kahve, çay gibi alışkanlıklara ve sigara bağımlılığına bağlı olarak ortaya çıkan diş yüzeyi renklenmesi
  • Yaşanılan bir travmaya bağlı olarak dişteki canlı dokunun ölmesi ve buna bağlı kanaması sonucu oluşan renklenme

Diş beyazlatma sonrası dişlerde bir süre hassasiyet yaşanabilir. Bu hassasiyet genellikle sıcak veya soğuk yiyecek-içeceklere, havaya karşı olmaktadır. Bu aslında beklenen bir etki olup bu hassasiyet genellikle ilk birkaç gün içinde kaybolmaktadır.